Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Kúzla

Accio!
Latinský koreň: accedo (priblížiť, prísť bližšie / byť pridaný (u vecí))
Účinky: Toto kúzlo je používané k pohybu vecí smerom k vám, kdekoľvek sa nachádzajú. Základ kúzla tkvie vo vyslovenie formuly; čím ďalej sa predmet nachádza a čím je väčšia, tým je ťažšie ho privolať.

Alohomora!
Latinský koreň: neznámy
Účinky: Zaklínadlom Alohomora sa dajú odomknúť dvere a ďalšie predmety, keď sú zamknuté. Kúzlo tiež odomkne väčšinu dverí a predmetov uzamknutých kúzlami (viď. Collorportus!), Ale niektoré nie, ako napríklad jedny z dverí Odbor záhad vo Fénixovom ráde.

Anapneo!
Latinský koreň: apnoe (zastavenie dýchania v spánku)
Účinky: Použitím tohto zaklínadla sa zbavíte nepríjemného zaskočení a môžete opäť voľne dýchať.


Aparecium!
Latinský koreň: appareo (obnoviť viditeľnosť, objaviť sa, patrný)
Účinky: Kúzlo bolo použité iba raz, a to Hermionou. Zviditeľňuje neviditeľný atrament.

Apparate!
Latinský koreň: Apparat (objaviť sa)
Účinky: Spôsobí to, že predmet zmizne z nejakého miesta a objaví sa na inom.

Avada Kedavra!
Arabský koreň: Abracadabra (nech je táto vec zabitá)
Účinky: Jedna z najhorších kliatob, ktorá vraždí. Mnohým kúzelníkov je považovaná za úplne najhorší, pretože zabije čokoľvek alebo kohokoľvek. Tiež sa stala jednou z kliatob, ktoré sa nepromíjejí, kliatob, ktorých použitie je ilegálne a stanete sa pre neho jedným z Azkabanských väzňov (viď. Crucio! A Imperio!).

Avis!
Latinský koreň: avis (vták)
Účinky: Používame na skúmanie prútika, môžu z nej vyletieť malí vtáčiky, ktorí ukazujú na pracovnej kondícii.

Baliť!
Koreň: český
Účinky: Zábaly vám veci, a keď ho viete naozaj dobre, samy sa zrovnajú a ponožky sa dokonca stočí do oných známych klbiek.

Bombard!
Latinský koreň: Bombard (puška, delo)
Účinky: Toto kouizlo má rovnaký účinok, ako by vaša palička vystrelila menšie delovú guľu ...

Brachium EMEND!
Latinský koreň: brachium (paže) EMEND (opraviť) Účinky: zrasty zlomených kostí v priebehu niekoľkých sekúnd. V podaní Gilderoy Lockhart ale znamenalo úplné odstránenie všetkých kostí, čo dokazuje, že hodn záleží na správnom švihu prútikom, aby nemalo kúzlo opačný účinok.

Colloportus!
Latinský koreň: colligo (upevniť, pevne spojiť)
Účinky: Užíva sa k uzamknutiu dverí alebo vecí, ktoré môžu byť zamknuté. Kúzlo ale ľahko otvorí zaklínadlo Alohomora! , Takže jeho použitie je účinné len proti muklom, motákům, alebo môže slúžiť k pozastaveniu kúzelníka (asi tak na sekundu).

Crucio!
Latinský koreň: Crucio (mučenie, utrpenie)
Účinky: Kliatba Cruciatus spôsobuje krutú bolesť komukoľvek, kto je vystavený jej pôsobeniu. Pri pôsobení dlhšom ako jedna minúta môže spôsobiť trvalé poškodenie mozgu (ako sa to stalo Frankovi a Alicu Longbottomovým). Snáď práve preto je ďalší z troch kliatob, ktoré sa nepromíjejí (pozri Avada Kedavra! A Imperio!).

Deletrius!
Latinský koreň: Delete (vyhladiť, vymazať, zrušiť)
Účinky: Po použití tohto kúzla predmet zmizne. Ak je kúzlo vykonané nesprávne, môže postupne blednúť alebo tiež zmiznúť len jeho časť.

Densaugeo!
Latinský koreň: dens (zub), auctus (rast, zväčšiť sa, pribúdať)
Účinky: zapríčiňuje, že zuby postihnuté osoby rýchlo vyrastú do neprirodzene veľkých rozmerov. Kúzlo môže byť zrušené zovretím zasiahnutých zubov.

Diffindo!
Latinský koreň: diffundo (rozrásť sa, rozptýliť sa, vylievať)
Účinky: Toto zaklínadlo donúti predmet, aby sa rozdelil alebo rozbil. Hlavným základom úspechu tohto kúzla je palička.

Dissendium!
Latinský koreň: dissimulo (zatajiť, maskovať)
Účinky: Formula kombinovaná s poklepaním prútikom otvorí hrb sochy jednooké čarodejnice, ktorá sa nachádza v treťom poschodí rokfortského hradu. Kúzlo by teda malo otvárať tajné vchody a chodby.

Engorgio!
Latinský koreň: neznámy
Účinky: Po použití tohto kúzla sa tvor zväčší asi na dvojnásobok svojej pôvodnej veľkosti.

Ennervate!
Latinský koreň: neznámy
Účinky: Používané pre oživenie osôb, ktoré boli uvedené do bezvedomia kúzlom Mdloby na teba!. Ak je niekto týmto zaklínadlom oživený, otvoria sa mu oči a sú oslepené. Zmysly sa ale rýchlo vrátia.

Episkey!
Latinský koreň: epistaxa (krvácanie z nosa)
Účinky: Lieči zlomeniny a krvácanie.

Evanesco!
Latinský koreň: Evanescence (vyprchať, zmiznúť)
Účinky: S pomocou tohto kúzla môžu veci miznúť. Vo Fénixovom poriadku bolo toto kúzlo používané pre odstránenie elixírov z kotlíka alebo pre upratovanie zvitkov pergamenu. Prečo predmety vymiznú alebo nevymiznú celej nevieme. Kúzlo, ktoré privedie predmety späť možno existuje, ale nemôžeme to potvrdiť ani overiť, pretože sme úplní muklovia.

Ever Stati!
Latinský koreň: Every (vyvrátiť, podkopať), stati (rovnováha)
Účinky: Nepriateľ stratí rovnováhu a spadne.

Expecto patronum!
Latinský koreň: exspecto (hľadať, očakávať) Patronus (patrón, ochranca)
Účinky: Zaklínadlo Patronus je vysoko pokročilá mágia, ktoré sa učia až po skúškach NKÚ a odráža útok dementorov. Keď ho použijete, kúzlo vytvorí Patronusa, ktorý vás ochráni proti dementorom. Podoba Patronusa je u každého kúzelníka iná, pretože odráža osobnosť svojho tvorcu. Pre jeho vytvorenie musíte vysloviť zaklínadlo a sústrediť sa pritom na nejakú vašu šťastnú spomienku, čím bude spomienka šťastnejší, tým mocnejší Patronusa vykúzlite. Ochranu proti dementorom vám toto kúzlo zaistí vďaka tomu, že pre jeho vytvorenie využijete to, čím sa dementori živia - šťastie, nádej a prianie zostať nažive.

Expelliarmus!
Latinský koreň: expello (odstrániť, vypudiť, vyhostiť)
Účinky: odzbrojujúci zaklínadlo sa používa pre niečí odzbrojenie, najbežnejšie pri súbojoch. Aj keď je to jednoduché kúzlo, môže čarodejníkom a čarodejniciam dostať sa z vypätých situácií a nepríjemných stretnutí tak, ako sa to podarilo Harrymu na konci Ohnivého pohára pri strete s lordom Voldemortom.

Feraverto!
Latinský koreň: Fera (šelma, divoké zviera)
Účinky: Zmení akékoľvek zviera v pohár zodpovedajúcej veľkosti.

Ferula!
Latinský koreň: neznámy
Účinky: Toto kúzlo vytvorí dlahy a obväzy a provizórne zafixuje poranenú alebo zlomenú končatinu.

Finite Incantatem!
Latinský koreň: Finis (koniec, hranica)
Účinky: Zruší účinky práve prebiehajúceho kúzla.

Impedimenta!
Latinský koreň: impedimentum (prekážka, svár)
Účinky: Znehybni nepriateľa, ale keď sa kúzlo metá po zbroji alebo iným kovovým predmetom, minie sa účinkom a neškodne sa odrazí. Pri zasiahnutí kúzlom osoba "zmrzne", ale po chvíli sa začne byť obeť schopná pohybu.

Imperio!
Latinský koreň: imperium (mocnosť, autorita, povel, nariadenia, dozor)
Účinky: Kliatba Imperius sa používa pre kontrolu nad správaním osôb. Niektorí naozaj nadaní kúzelníci sa ale účinkom tejto kliatby dokážu brániť a zďaleka nie sú tak Povolný ako iní, je to ale veľmi pokročilá obrana proti čiernej mágii. V stave zakliatia touto kliatbou je mukel, kúzelník alebo šmukel schopný všetkých vecí, ktoré by normálne nedokázal. Dokáže veci, ktoré by normálne jeho pud sebazáchovy, reflexy alebo láska zavrhli, je schopný zabiť svojich najbližších alebo seba, je schopný toho, čo by cez svoje fóbie normálne nedokázal a je v plnej moci čarodejníka, ktorý kliatbu vyslal. Vďaka tomu je to posledný z kliatob, ktoré sa nepromíjejí (viď. Avada Kedavra! A Crucio!).

Immobilis!
Latinský koreň: immobilis (nehybný)
Účinky: Zmrazovaní kúzlo - znehybní nepriateľa.


Incendio!
Latinský koreň: incandia (oheň)
Účinky: Kúzlo, ktoré rozdeľte oheň.Legilimens!
Latinský koreň: lego (chytať, vybrať si, zbierať, čítať)
Účinky: Používa sa pre čítanie myšlienok. S jeho pomocou sa dá vniknúť do cudzej mysle a zahliadnuť záblesky jeho spomienok a snov.

Levicorpus!
Latinský koreň: ľavo (vznášať sa) corpus (telo)
Účinky: Toto zaklínadlo je neverbálnej, takže pre jeho vykonanie nemusíte formulu vyslovovať nahlas, stačí ju povedať len v duchu. Ak toto zaklínadlo použijete, obeť, na ktorú ste pri jeho realizácii mierili sa zdvihne do vzduchu a bude visieť dolu hlavou, ako by bola za členok zavesená na neviditeľnom háku. Obeť sa spustí späť použitím ďalšieho neverbálneho zaklínadlá - Liberacorpus! .

Locomotor!
Latinský koreň: loco (umiestniť, dať, poloha) motor (hýbať)
Účinky: Pri použití tohto zaklínadla predmet začne levitovať a potom ho pohybom prútika dopravíte tam, kam potrebujete. Napríklad keď použijete "Locomotor kufor!" Váš kufor sa vznesie a vy ho jediným mávnutím prútika dopravíte napríklad zo schodov. Je to veľmi praktické zaklínadlo.

Lumos!
Latinský koreň: Luma (svetlo)
Účinky: Lumos je jedno z najpoužívanejších a najjednoduchších kúziel, aká existujú. Po vyslovení formula sa rozsvieti špička vašej prútika a poskytne vám príjemný zdroj svetla. Veľmi ľahko tiež špičku prútika zhasneme (viď. Nox!).

Lumos maxima!
Latinský koreň: Luma (svetlo) maxima (najväčší
Účinky: Toto kúzlo sa používa, keď je potrebné väčší objem svetla, napríklad k osvieteniu veľkej miestnosti a pod Špička kúzelnej paličky sa rozsvieti viac než u bežného Lumos!.

Lumus sole!
Latinský koreň: Luma (svetlo)
Účinky: Zo špičky prútika vystrelí prúd svetla.

Mdloby na teba!
Koreň: v angličtine Stupefy! (Otupiť), latinský koreň stupefactus (omráčený)
Účinky: Ak sa v sebaobrane kúzelník rozhodne použiť toto kúzlo, vyletí z konca jeho prútika červený svetelný prúd, ktorý spôsobí, že zasiahnutý sa dostane do stavu bezvedomia. Postihnutý môže nadobudnúť späť vedomie pomocou kúzla Ennervate! .

Mobili-!
Latinský koreň: mobili (pohybovať sa) corpus (telo) arbustus (rastliny a stromy)
Účinky: Umožňuje pohyb predmetu. Toto zaklínadlo bolo používané iba dvakrát v celej potterovskej sérii, v oboch prípadoch s inými príponami. Prvé použitie bolo od Hermiony pre pohyb vianočným stromčekom. Druhýkrát bolo použité pre telo profesora Snapa, keď bol v bezvedomí. Kúzlo bude pravdepodobne najvhodnejší pre prácu s mŕtvolami a bezvědomými telami, ale nemáme žiadny dôkaz, ktorý by to podporil.

Morsmorde!
Latinský koreň: Mors mortis (úmrtia)
Účinky: zaklínadlami, ktoré vyvolá Temné znamenie, symbol lorda Voldemorta. Tohto symbolu sa čarodejníci dlho obávali, pretože sa objavovalo nad domami kúzelníkov a čarodejníc, ktorí boli zabití Voldemortom alebo jeho Smrťožrútov.

Nox!
Latinský koreň: nox (tma)
Účinky: Toto kúzlo sa používa pre zrušenie účinkov kúzla Lumos! . Zhasne teda koniec prútika.

Obliviate!
Latinský koreň: oblivio (zabudnúť, zabúdať)
Účinky: Pamäťové kúzlo je príčinou toho, že sa z pamäte kúzelníka, šmukla alebo muklov vymaže niektorá jej časť. Variant tohto zariekadlá môže byť použitá pre zmeny pamäte, ale zaklínadlo samotné je oveľa silnejší ako jeho úprava. I keď môže existovať kúzlo, ktoré postihnutému pamäť navráti, nie je v čarodejníckom svete moc známe.

Oppungo!
Latinský koreň:
Účinky: Toto zaklínadlo bolo použité iba raz, a to k poštvání kúzlami vytvorených vtáčikov k útoku na Rona, z toho usudzujem, že by mohlo byť účinné so všetkými kúzlami vytvorenými zvieratami, aby robila to, čo si ich pôvodcu praje.Petrificus Totalus!
Latinský koreň: petra (skala) Totus (celok)
Účinky: Dokonale znehybní obeť, takže sa nebude môcť pohybovať. Paže postihnutého sa stiahnu k telu, nohy sa k sebe zomknú a postihnutý nemôže hovoriť. Pohybovať sa môžu len jeho oči.

Portus!
Latinský koreň: porta (brána, dvere)
Účinky: Premení obyčajný predmet na prenášadlo. Prenášadlo je predmet normálneho vzhľadu, ktorý pri dotyku donesie všetky osoby na určené miesto. Popisovaný pocit pri prenášaní je "ako by sa vám zasekol hák pod pupok a vyzdvihol vás do výšky". K prenosu stačí dotyk obyčajnou čiastočkou tela, ako napríklad špičkou prsta, ktorá sa potom po dobu prenášanie pevne príchytné.

Putá na vás / teba!
Latinský koreň: neexistuje; česká veta
Účinky: Toto kúzlo spúta neviditeľným povrazom svoju obeť. Používa sa v jednotnom aj nožných čísle, takže ak poviete Putá na teba! a budete sa snažiť spútať viac ľudí naraz, budete ich musieť spútavať postupne, preto to množné číslo.

Priori Incantatem!
Latinský koreň: priori prius (minulý, predošlý)
Účinky: Má efekt, ktorý vyjaví, ktorá posledné kúzla robila palička, ktorá je očarovanie. Pri donútenia dvoch prútikov so zhodným jadrom, ktoré sú vlastne "sestrami" dochádza k Priori Incantatem, prútika sa spoja akoby zlatou nitkou, po ktorej klouzají svetelné kvapky. Prútik, ktorej sa dotkne niektorá u kvapiek vydáva kúzla, ktorá robila od posledného smerom k prvému. Ak sa spojenie prútikov preruší, zmizne aj tiene kúziel (ak sa vyjavuje vraždy, objaví sa tiene obetí).

Pulírexo!
Koreň: v angličtine Scourgify! (Vymiesť)
Účinky: Používa sa na čistenie a upratovania. Dá sa s ním vyčistiť špinavá klietka pre sovu i ústa nepriateľa, ak sú príliš nevymáchaná (v ústach sa objaví veľké ružové mydlové bubliny).

Protego!
Latinský koreň: Protego (ochrániť)
Účinky: Štítové kúzlo vytvorí ochranu proti menej škodlivým kúzlam, urieknutím a kliatbam. Kúzlo sa len odrazí.
Quietus!
Latinský koreň: quies quietis (tichý, pokojný)
Účinky: Toto kúzlo sa používa pre zrušenie efektu kúzla Sonorus!. Hlas nevymiznú, ale len sa vráti do pôvodnej hlasitosti.

Reducio!
Latinský koreň: Reduce (vrátiť sa)
Účinky: Je príčinou toho, že sa predmety zmenší. Keď bolo na predmet použité kúzlo Engorgio! , Ktoré ho zväčšilo, toto zaklínadlo ho znova vráti do pôvodnej veľkosti.

Relashio!
Latinský koreň: neznámy
Účinky: Pravdepodobne pomáha k varenie niečoho, ale zvyčajne sa využitie kúzla v knihách bolo s vodou. Slúži ako náhrada horáka, pretože ohrieva vodu.

Reparo!
Latinský koreň: Reparo (obnoviť, opraviť)
Účinky: Správa akúkoľvek rozbitú vec, rozbitú či už kúzlami alebo silou muklovskými prostriedkami.

Repellentus!
Koreň: v angličtine Impervius! (Nepriepustný, odolný)
Účinky: Toto kúzlo robí predmety vodeodolnými a pomáha proti zahmlievaniu, použité v daždi na okuliare, aby po nich voda len neškodne stiekla a ich majiteľ mal stále dobrý rozhľad.

Rictusempra!
Latinský koreň: ride risi risum (smiať sa niečomu, smiať sa)
Účinky: Lechtací kúzlo spôsobuje, že obeť sa začne nekontrolovane smiať. Dôsledok kúzla môže byť zastavený zaklínadlom Finite Incantatem!.

Riddikulus!
Latinský pôvod: ridiculus (smiešny)
Účinky: Toto zaklínadlo sa používa pre zbavenie sa Bubák. pavouk s kolečkovými bruslemi na nohou) a vyřknout zaklínadlo.">Aby bolo kúzlo vykonané účinne, musí si jeho pôvodca predstaviť Bubák doplneniami do niečoho zesměšňujícího (napr. pavúk -> pavúk s kolieskovými korčuľami na nohách) a vysloviť zaklínadlo. Bubák sa premení v to, čo si kúzelník predstavoval a potom už stačí len mávnutie prútikom a prízrak zmizne.

Sectumsempra!
Latinský koreň: sectura (rezanie)
Účinky: Z tela a hrudi obete tohto kúzla vytryskne prúdom krv, pretože vzniknú hlboké rany. Bez včasného zacelenie rán pomôcť kúziel ranený vykrváca.

Serpensortia!
Francúzsky pôvod: Serpent (had), sortir (had)
Účinky: Vykúzli dlhého čierneho hada pripraveného k útoku, ktorý vylezie z kúzelníkovho prútika. Odstráni ho kúzlo Serpent evanesca!.

Silencio!
Latinský koreň: silens (tichý, pokojný)
Účinky: Po použití tohto kúzla postihnutý nemôže vydať ani hlásku, nech otvára ústa a pokúša sa hovoriť, ako chce. V knihách sa ale neobjavilo žiadne zaklínadlo, ktoré by účinky tohto kúzla zrušilo, i keď pravdepodobne existuje.

Sonorus!
Latinský koreň: sono (spievať, robiť hluk)
Účinky: Zaklínadlo Sonorus urobí hlas oveľa hlasnejším, asi ako keby namiesto neho bol použitý Narodení megafón. Hlas navráti do normálu zaklínadlo Quietus! .

Muffliato!
Latinský koreň: neexistuje, pretože koreň je český - ševelit
Účinky: Zaplní uši všetkých nežiaducich osôb v miestnosti nevysvetliteľným šumom, cez ktorý nie je počuť žiadny iný zvuk.

Tarantallegra!
Latinský koreň: Tarantella (tanec)
Účinky: Nohy osoby postihnuté týmto kúzlom začnú nezadržateľne stepovať proti vôli ich majiteľa. Zrušenie tohto zaklínadlá je možné kúzlom Finite Incantatem! .

Tergeo!
Latinský koreň: Tergeo (otierať, utierať, vytierať, čistiť)
Účinky: Ďalší z kúziel, ktorá bola použitá len raz. Toto zaklínadlo umyje z tváre zaschnutú krv.

Waddiwasi!
Latinský koreň: neznámy
Účinky: Prispelo k vytiahnutiu kúsku žuvačky z kľúčovej dierky (ktorú tam samozrejme nastokol Zloduch). Môžete ním ale čokoľvek vraziť komukoľvek do ľavej nosnej dierky ... neskúšať!

Wingardium Leviosa!
Latinský koreň: ľavo (vznášať sa, zdvihnúť)
Účinky: Toto kúzlo donúti predmety vznášať sa. Keď sa očarovaný predmet ocitne vo vzduchu, môže s ním byť pohybované pohyby paličky kúzelníka, ktorý je pôvodcom tohto zaklínadla, ktoré je najjednoduchšie čarovnú formulou vôbec.
Zabudnite!
Koreň: český koreň vysvetľovať snáď nemusím
Účinky: Osoba, na ktorú sa kúzlo použije zabudne úplne všetky údaje zo svojho minulého života.

Žer slimáky!
Koreň: rýdzo česká veta, anglický originál som bohužiaľ nenašla
Účinky: Osoba, proti ktorej je kúzlo namierené bude zvracať slimáky. Proti tomuto zaklínadlo neexistuje žiadna protikletba, postihnutý jednoducho musí s umývadlom pod bradou čakať, kým zásoby slimákov v jeho žalúdku nedôjdu.
Pre prehľadnejší úpravu sekcie ide obsah rozdeliť do textových "blokov". Bloky sa dajú ľubovoľne vytvárať, presúvať a mazať. Ich úpravu zahájite dvojitým kliknutím tlačítka myši. Textový editor sa vždy spustí iba pre vybraný blok. Ako editor pracuje nájdete vo videoukážke.

Základné tipy:

 • Používajte často nové bloky.
 • ENTER = nový odstavec.
 • SHIFT+ENTER = nový riadok.
 • Obrázok je najprv treba nahrať na server cez Vložiť obrázok a Správcu súborov.
 • Obsah z Wordu vždy prenášajte cez Vložiť z Wordu.
 • NEpoužívajte medzerník pre zarovnávanie objektov.
Listovanie umožňuje dynamicky zobrazovať a skrývať obsahy vybraných blokov:
 • Stlačte tlačítko listovanie.
 • U blokov, ktoré majú byť skryté, vyplňte novo zobrazené textové pole.
 • Všetky bloky s vyplneným listovaním budú na stránkach skryté, okrem prvého v poradí.
 • Tlačítko pridať odkazy vytvrí nový blok so zástupcom, ktorý bude na stránkach nahradený odkazmi. Tieto odkazy budú shodné s vyplnenými nadpismi u listovaní a budú prepínať príslušné bloky.
 • Zo všetkých blokov, ktoré majú vyplnené listovanie, bude zobrazený vždy len jeden. Bloky, ktoré nemajú vyplnené listovanie vôbec, budú zobrazené vždy.
 • Ak chcete skrývať aj prvý blok listovania, vytvorte na jeho miesto nový prázdný blok a použite pre jeho nadpis výraz: %empty%
 • Ak chcete pri prepnutí bloku rolovať okno na hornú časť bloku, tak pridajte za text bloku výraz: %top% (napr. Dovolenka%top%)
TOPlist